Zelené stavby

Les

Ekologická budova

V duchu ekologickej výstavby sú naše ekologické budovy prospešné alebo neškodia životnému prostrediu a efektívne využívajú zdroje. Tento typ stavby, známy aj ako „zelená budova“ je efektívny z hľadiska využívania miestnych a obnoviteľných materiálov, energie potrebnej na jej výstavbu a energie, ktorá sa v nej generuje.

Naše zameranie a používanie ekologických stavebných produktov podporuje zdravé, nízkoenergeticky udržateľné budovy.

Zelená budova

Zelené budovy
zlepšujú kvalitu
nášho života

Čo je zelená budova

„Zelená“ budova je taká, ktorá svojim dizajnom, konštrukciou alebo prevádzkou znižuje alebo eliminuje negatívne dopady a môže vytvárať pozitívne vplyvy na našu klímu a prírodné prostredie. Zelené budovy chránia vzácne prírodné zdroje a zlepšujú kvalitu nášho života.

Je však potrebné poznamenať, že nie všetky zelené budovy sú – a musia byť – rovnaké. Rôzne krajiny a regióny sa vyznačujú rôznymi charakteristikami, ako sú charakteristické klimatické podmienky, jedinečné kultúry a tradície, rôzne typy a vek budov alebo široké environmentálne, ekonomické a sociálne priority – to všetko formuje ich prístup k zelenému stavaniu.

Strom

Existuje množstvo funkcií, ktoré môžu
urobiť budovu „zelenou“.

Tie obsahujú

Efektívne využívanie energie, vody a iných zdrojov

Využívanie obnoviteľnej energie, ako je solárna energia

Opatrenia na zníženie znečistenia a odpadu a umožnenie opätovného použitia a recyklácie

Dobrá kvalita vzduchu v interiéri

Používanie materiálov, ktoré sú netoxické, etické a udržateľné

Zohľadnenie životného prostredia pri projektovaní, konštrukcii a prevádzke

Zohľadnenie kvality života obyvateľov pri návrhu, konštrukcii a prevádzke

Dizajn, ktorý umožňuje prispôsobenie sa meniacemu sa prostrediu

Domy

Každá budova môže byť
zelenou..

Či už je to dom, kancelária, škola, nemocnica, komunitné centrum alebo akýkoľvek iný typ stavby, za predpokladu, že obsahuje vyššie uvedené prvky.

Prečo preferujeme práve ekologické stavby?

Je faktom, že v dnešnej dobe má stavebníctvo významnú úlohu pri vzniku environmentálnych problémov. Nepriaznivé dôsledky environmentálnych problémov dnes pociťujeme čoraz viac a budovy k tejto situácii v rôznych fázach prispievajú.

Prístupy, ktoré tento problém zredukujú, vedú architektonické návrhy k udržateľným, ekologickým stavbám. Z tohto dôvodu sú v krajinách s vysokým environmentálnym povedomím uprednostňované projekty budov, ktoré majú menší vplyv na životné prostredie.

Niektoré environmentálne rozhodnutia by sa mali prijať vo fáze projektovania týchto stavieb, ktoré sa považujú za ekologické. Tieto rozhodnutia prinášajú mnohé environmentálne a ekonomické výhody.

Postupy, ktoré sa nazývajú ekologické, zelené a trvalo udržateľné stavebné kritériá, pokrývajú témy ako znižovanie využívania obmedzených prírodných zdrojov, využívanie obnoviteľných alebo neobmedzených zdrojov v čo najväčšej možnej miere, využívanie nízkej, ale efektívnej energie, znižovanie výroby emisie a iné znečisťujúce látky a zároveň ochranu ľudského zdravia v uzavretých priestoroch.

Ekologické dizajny, kde sa uplatňujú ekologické postupy navrhovania, prinášajú minimálne dodatočné náklady alebo žiadne pri prvej aplikácii. Naopak, poskytujú mnohé environmentálne a ekonomické výhody počas nasledujúceho životného cyklu.

Výrobné náklady na takéto obydlie sú dnes maximálne o 10 % vyššie ako pri klasickej stavbe.

Dom

Ako môžeme urobiť
naše budovy zelenými?

Inteligentný prístup k energii

Minimalizácia spotreby energie vo všetkých fázach životného cyklu budovy, vďaka čomu sú nové a renovované budovy pohodlnejšie a menej nákladné na prevádzku a pomáha užívateľom budov naučiť sa byť efektívny.

Integrácia obnoviteľných a nízkouhlíkových technológií na zásobovanie energetických potrieb budov, keď ich dizajn maximalizuje vstavanú a prirodzenú účinnosť.

Ochrana vodných zdrojov

Skúmanie spôsobov, ako zlepšiť efektívnosť pitnej a odpadovej vody a hospodárenie s ňou, získavanie vody na bezpečné vnútorné použitie inovatívnymi spôsobmi a vo všeobecnosti minimalizovanie spotreby vody v budovách berúc do úvahy vplyv budov a ich okolia na dažďovú vodu a kanalizačnú infraštruktúru.

Minimalizácia odpadu a maximalizácia opätovného použitia

Používaním menšieho množstva odolnejších materiálov a vytváraním menšieho množstva odpadu, ako aj zohľadnením fázy konca životnosti budovy navrhovaním zhodnocovania a opätovného použitia demolačného odpadu.

Zapojenie užívateľov budov do opätovného použitia a recyklácie

Priveďte čerstvý vzduch dovnútra, zaistite dobrú kvalitu vnútorného vzduchu prostredníctvom vetrania a vyhýbajte sa materiálom a chemikáliám, ktoré vytvárajú škodlivé alebo toxické emisie.

Začlenenie prirodzeného svetla a výhľadu na zabezpečenie pohodlia užívateľov budov a potešenie z ich okolia a zníženie potreby energie na osvetlenie v tomto procese.

Akustika a správna zvuková izolácia zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore koncentrácie, zotavenia a pokojného pôžitku z budovy vo vzdelávacích, zdravotníckych a obytných budovách.

Zabezpečiť, aby sa ľudia cítili pohodlne vo svojom každodennom prostredí, vytvoriť správnu vnútornú teplotu prostredníctvom pasívneho dizajnu alebo systémov riadenia a monitorovania budov.

Udržiavanie nášho životného prostredia zelené

Uvedomujúc si, že naše mestské prostredie by malo chrániť prírodu a zabezpečiť ochranu alebo zlepšenie rozmanitosti voľne žijúcich živočíchov a kvality pôdy, napríklad sanáciou a výstavbou znečistenej pôdy alebo vytváraním nových zelených plôch.

Hľadáme spôsoby, ako zvýšiť produktivitu našich mestských oblastí a priniesť poľnohospodárstvo do našich miest.

Prispôsobenie sa našej meniacej sa klíme, zabezpečenie odolnosti voči udalostiam, ako sú záplavy, zemetrasenia alebo požiare, aby naše budovy obstáli v skúške času a chránili ľudí a ich majetok.

Navrhovanie flexibilných a dynamických priestorov, predvídanie zmien v ich využití v priebehu času a vyhýbanie sa potrebe búrať, prestavovať alebo výrazne renovovať budovy, aby sa predišlo ich zastaraniu.

Vytváranie rôznorodých prostredí, ktoré spájajú a posilňujú komunity, pýtanie sa, čo budova pridá do svojho kontextu z hľadiska pozitívnych ekonomických a sociálnych účinkov, a zapájanie miestnych komunít do plánovania.

Pri navrhovaní sa zohľadňuje zabezpečenie dopravy a vzdialenosti od občianskej vybavenosti, znižovanie vplyvu osobnej dopravy na životné prostredie a podpora ekologických možností, ako je chôdza alebo bicyklovanie.

Skúmanie potenciálu „inteligentných“ a informačných komunikačných technológií na lepšiu komunikáciu so svetom okolo nás, napríklad prostredníctvom inteligentných elektrických sietí, ktoré rozumejú tomu, ako prepravovať energiu tam, kde a kedy je to potrebné.

Berúc do úvahy všetky fázy životného cyklu budovy

Snaha o zníženie vplyvov na životné prostredie a maximalizáciu sociálnej a ekonomickej hodnoty počas celého životného cyklu budovy (od návrhu, výstavby, prevádzky a údržby až po renováciu a prípadnú demoláciu).

Zabezpečiť, aby sa včlenené zdroje, ako je energia alebo voda používaná na výrobu a prepravu materiálov v budove, minimalizovali, takže budovy majú skutočne malý vplyv.

Kontakt

Myslite aj vy ekologicky. Rozhodnite sa pre zelenú stavbu.
S jej plánovaním a výstavbou Vám radi pomôžeme.

Zavolajte nám na +421 233 204 680 alebo nám napíšte e-mail na info@difosis.com.

Fakturačné údaje

IČO: 54 304 695
IČ DPH: SK2121643392
LEI kód: 097900CAKA0000105511

    Späť hore