Ekologická budova
V duchu ekologickej výstavby sú naše ekologické budovy prospešné alebo neškodia životnému prostrediu a efektívne využívajú zdroje. Tento typ stavby, známy aj ako „zelená budova“ je efektívny z hľadiska využívania miestnych a obnoviteľných materiálov, energie potrebnej na jej výstavbu a energie, ktorá sa v nej generuje.
Naše zameranie a používanie ekologických stavebných produktov podporuje zdravé, nízkoenergeticky udržateľné budovy.

Zelené budovy
zlepšujú kvalitu
nášho života
Čo je zelená budova
„Zelená“ budova je taká, ktorá svojim dizajnom, konštrukciou alebo prevádzkou znižuje alebo eliminuje negatívne dopady a môže vytvárať pozitívne vplyvy na našu klímu a prírodné prostredie. Zelené budovy chránia vzácne prírodné zdroje a zlepšujú kvalitu nášho života.
Je však potrebné poznamenať, že nie všetky zelené budovy sú – a musia byť – rovnaké. Rôzne krajiny a regióny sa vyznačujú rôznymi charakteristikami, ako sú charakteristické klimatické podmienky, jedinečné kultúry a tradície, rôzne typy a vek budov alebo široké environmentálne, ekonomické a sociálne priority – to všetko formuje ich prístup k zelenému stavaniu.

Existuje množstvo funkcií, ktoré môžu
urobiť budovu „zelenou“.
Tie obsahujú
Efektívne využívanie energie, vody a iných zdrojov
Využívanie obnoviteľnej energie, ako je solárna energia
Opatrenia na zníženie znečistenia a odpadu a umožnenie opätovného použitia a recyklácie
Dobrá kvalita vzduchu v interiéri
Používanie materiálov, ktoré sú netoxické, etické a udržateľné
Zohľadnenie životného prostredia pri projektovaní, konštrukcii a prevádzke
Zohľadnenie kvality života obyvateľov pri návrhu, konštrukcii a prevádzke
Dizajn, ktorý umožňuje prispôsobenie sa meniacemu sa prostrediu
Každá budova môže byť
zelenou..
Či už je to dom, kancelária, škola, nemocnica, komunitné centrum alebo akýkoľvek iný typ stavby, za predpokladu, že obsahuje vyššie uvedené prvky.
Prečo preferujeme práve ekologické stavby?
Je faktom, že v dnešnej dobe má stavebníctvo významnú úlohu pri vzniku environmentálnych problémov. Nepriaznivé dôsledky environmentálnych problémov dnes pociťujeme čoraz viac a budovy k tejto situácii v rôznych fázach prispievajú.
Prístupy, ktoré tento problém zredukujú, vedú architektonické návrhy k udržateľným, ekologickým stavbám. Z tohto dôvodu sú v krajinách s vysokým environmentálnym povedomím uprednostňované projekty budov, ktoré majú menší vplyv na životné prostredie.
Niektoré environmentálne rozhodnutia by sa mali prijať vo fáze projektovania týchto stavieb, ktoré sa považujú za ekologické. Tieto rozhodnutia prinášajú mnohé environmentálne a ekonomické výhody.
Postupy, ktoré sa nazývajú ekologické, zelené a trvalo udržateľné stavebné kritériá, pokrývajú témy ako znižovanie využívania obmedzených prírodných zdrojov, využívanie obnoviteľných alebo neobmedzených zdrojov v čo najväčšej možnej miere, využívanie nízkej, ale efektívnej energie, znižovanie výroby emisie a iné znečisťujúce látky a zároveň ochranu ľudského zdravia v uzavretých priestoroch.
Ekologické dizajny, kde sa uplatňujú ekologické postupy navrhovania, prinášajú minimálne dodatočné náklady alebo žiadne pri prvej aplikácii. Naopak, poskytujú mnohé environmentálne a ekonomické výhody počas nasledujúceho životného cyklu.
Výrobné náklady na takéto obydlie sú dnes maximálne o 10 % vyššie ako pri klasickej stavbe.
