Nie je žiadnym prekvapením, že v trhovej ekonomike sa ceny produktov môžu kedykoľvek meniť smerom nahor či nadol. O inflácii hovoríme vtedy, ak ceny produktov a služieb bežnej spotreby narastajú. Dovodom je spravidla nárast objemu finančných prostriedkov v obehu, čo spôsobuje postupnú stratu ich hodnoty.
Inflácia v rokoch 2024 – 2025
Čo môže spotrebiteľ očakávať v najbližšom období? Rok 2024 je z ekonomického hľadiska rokom negatívnych správ, neistoty a negativity.
Spotrebitelia zvýšenie cien už teraz pocítili takmer vo všetkých aspektoch bežného života. Hlbšie do vreciek máme pri nákupoch bežnej dennej spotreby a výrazné zdražovanie sa prejavilo aj pri nákupe alkoholu a tabakových výrobkov.
Zvýšenie cien si zrejme všimli aj tí z nás, ktorí hľadali dovolenku. Rast cien až na úrovni 7 % zasiahol sektor hotelierstva a stravovania.
Zdražovanie mierne spomalilo, niekto možno ušetril
Treba ale poznamenať, že v porovnaní s predošlými rokmi je tempo zdražovania pomalšie. Graf medziročnej inflácie sa v roku 2024 zastavil na úrovni 2,2 %.
K tomuto trendu určite pomohol aj fakt, že cena pohonných hmôt v odbore doprava v tomto roku po dlhej dobe klesala a to až o 3,1%. Mierne zlacnelo aj bývanie, ceny nájmu či zariadenie interiérov a drogéria.
Vývoj inflácie v roku 2025
Odborníci z Európskej Centrálnej Banky vytvorili prognózu, podľa ktorej inflácia v roku 2025 bude rásť pomalšie a udrží sa priemerne na úrovni 2,4 %.
Čo však ovplyvňuje Slovensko je nová informácia o zvyšovaní DPH na 23%. Ako môže tento fakt zamávať s inflačnou krivkou? Predpokladá sa, že Slovenská Republika v roku 2025 zažije jedno z najvýraznejších zdražovaní za posledné roky. Vo výsledku tak inflácia vzrastie na úroveň približne 3,9% – 4,3%. Toto je prognóza, no povedzme si pravdu, realita môže byť o čosi horšia.
Ako sa teda čo najlepšie pripraviť na to, čo nás čaká v najbližších rokoch? Pokúste sa svoje financie pred negatívami trhu ochrániť, prípadne dosiahnuť zisk. Investovanie do spotrebných produktov v tomto období stráca zmysel, pretože tieto nemajú žiadnu hodnotu. Ak je predpoklad spomaľovania ekonomiky a mena oslabuje, investovanie voľných finančných prostriedkov sa javí ako správna voľba. Pravidelný výnos vám totiž zabezpečí vykrytie zvýšených nákladov spôsobených infláciou, alebo aspoň ich časti v závislosti od investície.
O rôznych možnostiach investovania, ich výhodách aj neváhodách sa dočítate aj v našom blogu.